Laboratuvar Gaz Tesisatları

Laboratuvar Gaz Tesisatları

Gaz tesisatı ile proje taahhütü hususunda hizmet vermekte olan firmaların belirli çerçeveler ve kanunlar doğrultusunda laboratuvar gaz tesisatları bünyesinde kullanılmakta olan ekipmanlara yönelik bir çok literatür barındırılmaktadır. Laboratuvarlarda kurulacak olan gaz tesisatlarının konu olduğu pek çok alan bulunmakla beraber TS EN ISO 7396-1 standardına uygun bir şekilde bu tesisatı yapabilmek mümkün olur. Bu konuda hizmet vermekte olan birçok firma vardır.

Laboratuvar Gaz Tesisatı Alanları

Gaz tesisatının kurulması gereken alanlar arasında; vivaryumlar, sağlık tesisleri, laboratuvarlar, temiz odalar bulunmaktadır. Laboratuvar gaz tesisatları bu gibi tesislerin düzgün bir şekilde kurulması için gerekli olup, tesisat firmalar tarafından sağlanmaktadır. Laboratuvar gaz tesisatları esnasında kullanılmakta olan bütün malzemelerin güvenlik koşulları ve hijyen etmeni göz önünde bulundurularak seçme ve uygulama yapılır. Laboratuvar gaz tesisatları içerisine konu olan ekipmanlar teknik değişikliklere ve gelişmelere uygun bir şekilde düzenlenmektedir.

Laboratuvar Gaz Tesisatı Ekipmanları

Tesisat işleminde kullanılmakta olan ekipmanlar;

 

  • Temiz Gaz Armatürleri
  • Yanıcı Gaz Armatürleri
  • Basınç Kontrol İstasyonu
  • Teknik Gaz Armatürleri

 

Şeklinde sıralanabilmektedir. Laboratuvar gaz tesisatları içerisinde yer alan bu ekipmanların her birinin kullanımı için hizmeti veren firmanın yetkilendirilmiş olması gerekir. Bu bağlamda laboratuvar gaz tesisatları bünyesinde TS EN ISO 7396-1 belgesinin kullanılıyor oluşuna özen gösterilmelidir. Bu belge ile hizmet veren firma, uluslararası standartlarda hizmeti vermeye yetkilendirilmiştir.

Laboratuvar Gaz Tesisatı Ekipmanlarının Teknik Özellikleri

Tesisat sisteminde kullanılmakta olan ekipmanların teknik özellikleri;

-DIN 12898 standardına uygunluk

-EN 13792 ile uyumlu olan armatür kodlarına sahip olma

-ISO228 / 1 standardı ile B tolerans sınıfı uygunluk

-DIN 12918 standardına uygunluk

-Kimyasala dayanıklı olan epoksi toz boyası ile kaplanması şeklindedir. Laboratuvar gaz tesisatları hizmeti alanında uzman olan kişiler ile beraber verilir. Oldukça hassas bir işleme tabi tutulmakla beraber laboratuvar gaz tesisatları konusunda bilgili olan teknik ekibin bu tesisatı gerekli olan alana yapmaları sağlanır. Laboratuvar gaz tesisatları uluslararası alanda standartlara uygun mimari ve otomasyon çözümlerini sunmakta, bu alanda işletmeyi standartlara uygun seviyeye getirmektedir.

 

 

İlgili Görseller