Laboratuvar Gaz Tesisatı

Laboratuvar Gaz Tesisatı

Çeşitli sektörlerde kullanılan laboratuvar gaz tesisatı amaçlarına uygun olarak farklı özelliklerde yapılmaktadır. Laboratuvarlarda kullanılan gazlar, cinslerine göre kullanılan musluklar gruplara ayrılır. Genel olarak, teknik gaz muslukları, yanıcı ve parlayıcı gaz muslukları, basınç düşürücü regülatörler, manifoldlar olarak gruplara ayrılır. Laboratuvar gaz tesisatı muslukları kendi içlerinde de, Panel montajlı, tezgâh montajlı ve çeker ocak montajlı olarak üç şekilde üretilmektedir.

Gaz Muslukları

Hangi sektör için kurulacak olursa olsun, laboratuvar gaz tesisatı musluklarının gövdeleri saflık derecesi 5 olan pirinç metalden yapılması gerekir. Bu musluklar epoxy boyalı olarak imal edilir. Laboratuvar gaz tesisatı saf gazların kullanımı için yapılmış ise muslukların iç kısımlarının saflık derecesi 5.5 ve 6 oranları arasında paslanmaz çelikten yapılması gerekir. Aynı şekilde bağlantı borularının da paslanmaz çelikten yapılmış olması gerekir. Laboratuvar gaz tesisatı boru ve muslukları için standartlar belirlenmiş ve gaz türlerine göre renklendirme yapılmıştır.

Gaz Muslukları Renkleri

Renklendirme kullanımı kolaylaştırma ve hangi gazın kullanılacağına karar verem işleminin doğru tercih edilmesini sağlayacaktır. Laboratuvar gaz tesisatı muslukları cins ve kullanım alanlarına göre uluslararası belirlenen standartlar ile oluşturulmuş ve dünyanın her yerinde aynı renkler kullanılmaktadır. Ülkemizde kullanılan laboratuvar gaz tesisatı musluk renkleri Avrupa normlarına göre belirlenmiştir. Gaz musluklarından kullanılmak üzere tespit edilen uluslararası gaz muslukları renk kodları EN 13792:2000 standardına göre belirlenmiştir. Renkler, yanıcı gazlar, parlayıcı gazlar, teknik gazlar olarak gaz içeriklerine göre renklendirme yapılmıştır. Tesisat kurulumlarında bu renklere dikkat edilmelidir.

Gaz Sistemleri

Laboratuvar gaz tesisatı yapımında kullanılan bağlantı boruları iki tip olarak kullanılır. Laboratuvar gaz tesisatı saf gazlar için yapılmıyorsa medikal bakır borular kullanılmalıdır. Bakır borular oksijen kaynağı ile ya da kilit sistemi kullanılarak kaynaksız olarak bağlantı yapılır. Saf gazların kullanılacağı tesisatlar da ise paslanmaz çelik borular kullanılmalıdır. Tezgâh için gaz tesisatlarında kullanılan boruların bağlantıları kilit sistemi kullanılarak yapılmakta ve bu bağlantılar tezgâh yapılırken birlikte yapılır. Gaz sistemlerinde boru çapları kullanım alanı mesafelerine göre değişebilir. Tüm tesisat yapıldıktan sonra azot gazı ile 10 bar basınç uygulanarak test yapılır.

 

 

İlgili Görseller