Labaratuvar Gaz Tesisatı

Labaratuvar Gaz Tesisatı

Genellikle kimya laboratuvarlarında çeşitli gaz grupları kullanılmaktadır. Bunun için bu alanlarda yapılacak çalışmalar için labaratuvar gaz tesisatı sistemleri kurulmaktadır. Laboratuvarlarda kullanılan gazlar çeşitli özelliklerde olmakta ve bu gazlar kullanılan musluklarla birbirinden ayrılmaktadır. Labaratuvar gaz tesisatı musluklarının, yanıcı gaz muslukları, parlayıcı gaz muslukları, teknik gaz muslukları, basınç düşürücüler gibi farklı gruplardan oluştuğu bilinmektedir. Kullanılacak tesisatlar montaj şekline göre değişik modellerde yapılabilmektedir.

Gaz Musluk Özellikleri

Tesislerde yapılacak çalışmaların amacına uygun olabilmesi için, labaratuvar gaz tesisatı sistemlerinde kullanılan muslukların özellikleri önem taşımaktadır. Kullanılacak musluklar pirinç metalden yapılmalı ve saflık derecesinin 5 olması istenmektedir. Pirinç gövdeli gaz musluklarının gövdeleri epoxy boyalı olarak üretilir. Labaratuvar gaz tesisatı sistemlerinde bazı muslukların iç bölümleri paslanmaz çelikten ve 5.5 – 6 saflık derecesindeki çelik ürünlerden üretilir. Labaratuvar gaz tesisatı muslukları kullanılacak gaz türüne göre renklendirilerek kullanılmaktadır.

Gaz Türüne Göre Musluk Renkleri

Laboratuvar ortamlarında kullanıcıların dikkat dağınıklığını önlemek, gazların doğru kullanımını sağlamak için labaratuvar gaz tesisatı muslukları gaz türlerine göre renklendirilmektedir. Bu renklendirme uluslararası standartlar ile belirlenmekte ve dünyanın her yerindeki laboratuvarlarda aynı renkler ve renk desenleri kullanılmaktadır. Labaratuvar gaz tesisatı musluk renkleri ülkemizde EN 13792:2000 standardı ile Avrupa normlarına uygun olarak yapılmaktadır.

Laboratuvar çalışanları çalışmalarını yaparken bu renklendirmelere göre gaz kullanacaktır. Yanlış renklendirme ya da bağlantılar tehlikeli sonuçlar doğurabilecektir. Tesisatlar yapıldığında tüm bağlantılar sürekli kontrol edilmelidir. Gaz tüpleri bağlantılarının yetkili ve uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir.

Gaz Sistemleri Boruları

Tesislerde çeşitli amaçlar için hazırlanan labaratuvar gaz tesisatı sistemlerinin yapılmasında kullanılacak olan boru tipleri kullanılacak gaz türüne göre değişmektedir. Labaratuvar gaz tesisatı tezgah montajlı, panel montajlı ya da çeker ocak montajlı olsun saf gaz türleri kullanılacak ise kullanılacak boruların medikal bakır olması gerekir.

Tezgahlarda kullanılacak olan normal su ihtiyacı içinde bakır borular kullanılmaktadır. Tesisatta kullanılacak borular oksijen kaynağı ile bağlantı yapılmalıdır. Boru bağlantıları ayrıca kilit sistemi ile de bağlantı yapılabilir ve bu bağlantılar tezgah montajı aşamasında yapılır. Tesisatlar tamamen yapıldıktan sonra kullanmadan önce özel test edilmelidir.

 

İlgili Görseller